Aplikacja cyfrowa i jej znaczenie dla branży azbestowej - Newsy - Specjalistyczne i kompleksowe rozwiązania w dziedzinie usuwania azbestu
loader

Aplikacja cyfrowa i jej znaczenie dla
branży azbestowej

"Po ponad 12 latach od uchwalenia Programu krajowego usunięto tylko niecałe 17% z prawie 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych, a do unieszkodliwienia pozostało aż 7 mln ton" - podaje NIK*.

W Polsce problem azbestu stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego i środowiska. Zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym dedykowanych aplikacji mobilnych, w procesie demontażu azbestu, nie tylko zwiększy efektywność działań, ale również przyczyni się do skuteczniejszego rozwiązania tego palącego problemu.

Dane Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że prace związane z demontażem azbestu są jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Aplikacje mobilne, poprzez monitoring zgodności z przepisami i ścisłym przestrzeganiem procedur w zakresie bezpieczeństwa oraz formalności, mogą znacząco przyczynić się do poprawy warunków pracy, zarówno brygad terenowych, pracowników biura, jak i urzędników z gmin.

Korzystanie z aplikacji mobilnych w procesie demontażu azbestu w Polsce będzie kluczowe ze względu na ogromną skalę zagrożenia oraz potrzebę skoordynowanych działań. Dane statystyczne potwierdzają konieczność efektywnego zarządzania problemem azbestu, a aplikacje mobilne stanowią niezastąpione narzędzie w procesie eliminacji tego groźnego materiału. ECO-POL, spółka wyznaczająca standardy w branży gospodarowania materiami niebezpiecznymi (takimi jak azbest, eternit) jest prekursorem w zakresie digitalizacji poprzez stworzenie ECO-Aplikacji - autorskiego narzędzia na urządzenia mobilne i desktopowe.

Jakie (SMART)korzyści niesie ze sobą taka aplikacja?

Łatwiejsze zarządzanie procesem demontażu: aplikacja dedykowana do demontażu azbestu umożliwia skuteczne zarządzanie całym procesem, począwszy od oceny ryzyka, przez planowanie, aż po realizację prac. Ułatwia ona śledzenie postępu demontażu oraz pomaga w zoptymalizowaniu harmonogramu prac, co przekłada się na efektywność działań.

Monitorowanie zgodności z przepisami: aplikacja azbestowa pozwala na ścisłe monitorowanie zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi demontażu azbestu. Wspomaga także kontrolę nad spełnianiem norm bezpieczeństwa, co jest kluczowe dla ochrony zdrowia pracowników i mieszkańców.

Dokumentacja i raportowanie: aplikacja azbestowa umożliwia skrupulatne dokumentowanie każdego etapu procesu demontażu. Elektroniczne raporty ułatwiają tworzenie kompleksowej dokumentacji, która może być łatwo udostępniana organom nadzoru, co przekłada się na przejrzystość i rzetelność działań.

Szybsza komunikacja i powiadamianie: dzięki funkcjom komunikacyjnym aplikacji, zespół odpowiedzialny za demontaż azbestu może szybko i skutecznie wymieniać informacje oraz dokumenty, np. z jednostkami samorządu terytorialnego czy klientami.

Optymalizacja zużycia zasobów: aplikacja azbestowa wspomaga optymalizację zużycia surowców, czasu oraz pracy ludzkiej poprzez dokładne planowanie i monitorowanie zasobów. To nie tylko redukuje koszty, ale także wpływa pozytywnie na zrównoważony rozwój przedsięwzięcia.

W ECO-POL jesteśmy świadomi powyższych aspektów i benefitów, jakie niesie cyfryzacja. Dlatego, we współpracy z firmą Tisoft wdrażamy ECO-Aplikację.

Chcesz wiedzieć więcej na temat usług ECO-POL Sp. z o.o. związanych z azbestem? Kliknij!

Zapraszamy na oficjalne profile na Facebooku i na You Tube, gdzie na bieżąco relacjonujemy wydarzenia z branży i życia firmy.

Źródło foto: Tisoft/Work Manager.
*Źródło danych: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/usuwanie-azbestu.html, dostęp 19.01.2024 r..